W książce staramy się pokazać, że i w dwudziestoleciu międzywojennym, okresie PRL, i w końcu po transformacji kwestie rasy, rasizmu, kolonializmu były ciągle obecne w polskiej debacie publicznej, świadomości, współkształtowały polską tożsamość - mówi Agnieszka Kościańska, współautorka książki "Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie", w rozmowie z Anną Piekutowską z radia TOK FM.

Naszą książkę napisaliśmy zanim sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się rozpoczęła. Idea jej powstania sięga 2015 roku, kiedy w Polsce zaczęła się bardzo agresywna kampania antyuchodźcza. Wydaje mi się, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy pokazała, że te procesy, o których myśleliśmy w kontekście 2015 roku, dotyczą nas dużo bardziej niż nam się wydawało. Wszystkie te problemy stały się dużo bardziej namacalne, kiedy to działo się nie we Włoszech, czy Grecji, tylko u nas. (…) Ta niechęć do uchodźców ma zdecydowanie rasistowskie podłoże, i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów europejskich. (...)

Polski rasizm istnieje. Mamy głębokie przekonanie, że przez to, że Polska nie uczestniczyła w kolonializmie, nie handlowała niewolnikami, to Polski to nie dotyczy. Kiedy spojrzymy na zjawisko rasizmu, jako na zjawisko globalne, to zobaczymy, że jest ono wszędzie, i dotyczy też Polski. W książce staramy się pokazać, że i w dwudziestoleciu międzywojennym, okresie PRL, i w końcu po transformacji kwestie rasy, rasizmu, kolonializmu były ciągle obecne w polskiej debacie publicznej, świadomości, współkształtowały polską tożsamość. W dwudziestoleciu marzono, żeby zdobyć jakieś kolonie dla Polski, potem w okresie PRL z jednej strony bardzo mocno krytykowano amerykański imperializm, zachodnioeuropejski kolonializm, ale jednocześnie bardzo podobne praktyki wykluczenia stosowano w Polsce wobec mniejszości, np. Romów. (...)

Myślę, że w Polsce możemy zauważyć dwa wymiary rasizmu. Jeden to jest ten rasizm antyczarny, który widzimy, np. na granicy polsko-białoruskiej. Z drugiej strony mamy rasizm skierowany w lokalne mniejszości, czyli przede wszystkim Romów. To Romowie są grupą w Polsce, która jest najbardziej wykluczona, tradycyjnie była dyskryminowana na rożne sposoby.  (...)

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie radia TOK FM.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.