Może lepiej jest, żebyśmy z punktu widzenia budowy więzi, czy zadzierzgania dobrych relacji z otoczeniem, np. skosili sąsiadowi trawnik, a on zaopiekował się naszym dzieckiem. Z punktu widzenia zdroworozsądkowego zgodzimy się, że to jest pozytywna sytuacja, natomiast z punktu widzenia PKB ona jest niekorzystna - mówi Michał Sutowski w rozmowie o książce "Ekonomia obwarzanka" z Jeremim Pedowiczem w audycji "Trzecia planeta od słońca" w radiu ChilliZet.

PKB zostało wymyślone w latach 30-40 po to, żeby móc mierzyć stan gospodarki. To było bardzo ważne w kontekście Wielkiego Kryzysu. Wtedy rządy, które próbowały się z nim mierzyć nie miały odpowiednich miar do stwierdzenia co się tak naprawdę dzieje. Wiedziano, że są bezrobotni, próbowano mierzyć wielkość produkcji, brakowało jednak takiego ogólnego wskaźnika, który by pokazywał czy jesteśmy na plusie, czy na minusie, czy się robi lepiej, czy gorzej. I ten wskaźnik PKB był bardzo poręczny. Mierzył łączną wartość dodaną wszystkich dóbr i usług wytworzonych w gospodarce. Chociaż już jego twórca, mówił, że może powinniśmy w jego ramach mierzyć pewne rzeczy, których do dziś PKB nie obejmuje, czyli np. prace domową kobiet. Ale to nie jest jedyny problem PKB. (…) Pytanie jest takie, czy dążąc do tego, żeby PKB było jak największe sprzyjamy najlepszym rozwiązaniom? Może lepiej jest, żebyśmy z punktu widzenia budowy więzi, czy zadzierzgania dobrych relacji z otoczeniem, np. skosili sąsiadowi trawnik, a on zaopiekował się naszym dzieckiem. Z punktu widzenia zdroworozsądkowego zgodzimy się, że to jest pozytywna sytuacja, natomiast z punktu widzenia PKB ona jest niekorzystna. (…) Ale problem polega też na tym, że PKB i jego wzrost stał się fetyszem. (...)

Kate Raworth nie tworzy zupełnie nowej, wielkiej ekonomicznej teorii wszystkiego. Ona raczej zbiera rozpoznania bardzo różnych nauk, ekonomicznych i innych, rozmaitych myślicieli, także humanistów, i składa je w taką wielką opowieść. Nie rości sobie pretensji do powiedzenia czegoś nowego. Raworth składa to wszystko w całość, i mówi, że da się to opowiedzieć w szerszych ramach, takich które kwestionują pewne oczywistości, dogmaty w jakich dziś żyjemy. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie radia ChilliZet.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.