Z perspektywy gender studies nie można być przeciwnikiem gender, bo każdy go ma, i jest to pewien sposób myślenia, pewna metodologia. Można nie być zainteresowanym zjawiskami związanymi z gender, ale nie można być przeciwnikiem gender. To tak jakby ktoś był przeciwnikiem pogody, albo mnożenia lub dzielenia w matematyce - mówią Agnieszka Graff oraz Elżbieta Korolczuk, autorki książki "Kto się boi gender?", w podcaście "Oswoić Gender".

Agnieszka Graff: Z perspektywy gender studies nie można być przeciwnikiem gender, bo każdy go ma, i jest to pewien sposób myślenia, pewna metodologia. Można nie być zainteresowanym zjawiskami związanymi z gender, ale nie można być przeciwnikiem gender. To tak jakby ktoś był przeciwnikiem pogody, albo mnożenia lub dzielenia w matematyce. Ale z perspektywy ruchów antygenderowych można. My przyjęłyśmy optykę empatyczną, w tym sensie, że próbujemy od środka zrozumieć jak to się stało, na jakim etapie, jaki był rozwój tych dyskursów, co zastąpiły, jaką wcześniejszą formę sprzeciwu wobec równości płci. Uważamy, że tak jak istnieje długa tradycja ruchów feministycznych, tak istnieje długa tradycja oporu przeciwko feminizmowi. (...)

Elżbieta Korolczuk: Populizm to jest takie słowo, które bardzo duży uzyskało rozgłos w mediach, debatach. Do takiego stopnia, że wiele osób uważa, że nie wie co to słowo znaczy, i że jest to taka fraza, która sobie lata w przestrzeni i nic nie znaczy. Ja się z tym nie zgadzam, bo są różne tradycje, bardzo konkretne, badania i definiowania populizmu. My na populizm patrzymy jako na taką słabą ideologię. Projekt ideologiczny w ramach, którego dzielimy ludzi na elity i lud, i jest to podział oparty nie tylko na podziale władzy, ale też kwestiach moralnych. To znaczy, elity są niemoralne, lud jest uczciwy i tradycyjnie nastawiony. I to jest taki moment kryzysu demokracji. Ten moment populistyczny, to jest moment, w którym mamy kryzys reprezentacji w demokracji, mamy poczucie, że pewien model liberalnej demokracji, jest co najmniej zagrożony. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania w podcaście "Oswoić Gender".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.