Ktoś mówi: "słuchaj, to nie było fair", "to mnie nie bawi", "to było chamskie". Sara Ahmed nazywa psujzabawą tego typu sytuację, w której nasza reakcja jest uważana za problem, a nie sam żart. Nagle my stajemy się problemem, osobami, które są przewrażliwione, które chcą narzucić coś innym – prowadząca audycję na antenie TOK FM Anna Piekutowska rozmawia z Martą Rawłuszko z Intytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego o "Przewodniku feministycznej psujzabawy" Sary Ahmed. – Wtedy minimalizuje się krzywdę związaną z tym problemem, to może być seksizm, jakikolwiek poniżający komentarz, a nasza władza zaczyna rosnąć, bo psujemy zabawę, kolację, atmosferę. Ahmed wychodzi od prostej sytuacji, z którą każdy z nas się spotkał, by pokazać pewien społeczny mechanizm – prowadząca audycję na antenie TOK FM Anna Piekutowska rozmawia z Martą Rawłuszko z Intytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego o „Przewodniku feministycznej psujzabawy Sary Ahmed.

To nie jest łatwa rola, ale podejmij tę rolę, zostań psujzabawą i szukaj innych psujzabaw. Nagle okazuje się, że nie jesteśmy jedyną osobą, która ma dość dyskryminujących uwag. Stąd przewodnik i praktyczne zalecenia sformułowane przez autorkę. […]

To samo było przy #metoo. Gdy kobiety dzieliły się swoimi doświadczeniami przemocy, ile było komentarzy o „polowaniu na czarownice”. Ta książka jest świetna, bo Ahmed umie łączyć codzienne interakcje, sytuacje ze stołu, z miejsca pracy z tekstami kultury, ze scenami z książek, filmem, by pokazać nam, na ile sposobów można zostać psujzabawą w swoim życiu, jak wiele odsłon ma psujzabawa. Naświetla to zjawisko z bardzo wielu stron. To bardzo aktualna książka, która ma jednak ponadczasowe znaczenie, bo te mechanizmy reprodukują się cały czas.

Całą rozmowę znajdziecie na stronie Radia TOK FM.