15 grudnia zmarła bell hooks, amerykańska pisarka i poetka. Jedna z najwybitniejszych przedstawicielek feminizmu, marksistka i krytyczka kultury popularnej. W 2022 nakładem Wydawnictwa KP ukaże się jej książka „The Will to Change: Men, Masculinity, and Love”.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy w Krytyce informację o śmierci bell hooks, amerykańskiej pisarki, poetki i feministki. W 2013 roku wydaliśmy jej kultowe już dzieło „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum”, w której hooks z pasją polemizowała z koncepcją feminizmu jako dążenia do równości kobiet i mężczyzn, wskazywała na potrzebę spojrzenia intersekcjonalnego, budowanie „siostrzeństwa” przez osoby, które mają różne doświadczenia i interesy.

Ruch feministyczny spowodował głębokie pozytywne zmiany w życiu dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn żyjących w politycznym systemie imperialistycznego, zdominowanego przez białych, kapitalistycznego patriarchatu.I nawet jeśli nadal powszechnie ośmiesza się feminizm, faktem pozostaje to, że dzięki kulturowym rewolucjom, do których doszło z inspiracji współczesnego ruchu feministycznego, każdy coś zyskał.Ruch ten zmienił nasze postrzeganie pracy, naszą pracę oraz naszą miłość. Mimo to ruch feministyczny nie zaowocował trwałą feministyczną rewolucją. Nie wyeliminował patriarchatu, nie wykorzenił seksizmu – opartych na nierówności płci, wyzysku oraz opresji. W związku z tym zdobycze feminizmu są wciąż zagrożone.

(fragment książki)

W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się kolejna książka autorki „The Will to Change: Men, Masculinity, and Love”, poświęcona męskości w patriarchacie, pomagająca mężczyznom wymyślić swoją rolę w świecie na nowo.