Spółdzielnia Ogniwo oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie z Bartoszem Jakubowskim, autorem książki "Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami". Rozmowę poprowadzi Michał Wszołek.

Zderzenie dwóch pociągów pod Szczekocinami z 3 marca 2012 roku to największa katastrofa kolejowa w Polsce w XXI wieku. Ta tragedia wciąż nie doczekała się jednak solidnego opisania. Choć w toku śledztwa wskazywano na dziesiątki systemowych błędów i nieprawidłowości – w szkoleniu personelu, w odbiorze urządzeń, w przepisach, w procedurach bezpieczeństwa – skazani zostali tylko dyżurni pełniący wówczas służbę (Andrzej N. i Jolanta S.).

Bartosz Jakubowski jako jedyna osoba postronna otrzymał dostęp do akt sprawy sądowej i postępowania prokuratorskiego. W tej książce w przejmujący sposób opisał całość czynników i zdarzeń, które doprowadziły do katastrofy, a także proces szukania winnych. Ujawnia do tej pory nieopisywane okoliczności, sytuacje, zdarzenia i dokumenty. Wyłania się z nich przerażający obraz kartonowego państwa, którego motto brzmi: "Śmiało, zmieścisz się".

Bartosz Jakubowski – prowadzący podcast "Węzeł przesiadkowy" i koordynator zespołu ekspertów ds. transportu w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Z wykształcenia ekonomista. Autor komentarzy i analiz z zakresu wykluczenia komunikacyjnego i polityki transportowej.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki, serdecznie zapraszamy!

22.06.2022 | KRAKÓW | SPÓŁDZIELNIA OGNIWO | 19.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.