Wraz z Filią Naukową Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku zapraszamy na spotkanie z Piotrem Wróblewskim promujące jego najnowszą książkę "Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej", które odbędzie się 15 maja 2023 (godz. 18).

Był początek lat 80. Do Kartoszyna, niewielkiej wioski na Kaszubach, przyjechały setki robotników, naukowców, ludzi żądnych wyzwań, chcących rozpocząć nowy etap w życiu albo po prostu dostać mieszkanie. Zadanie, jakie przed nimi postawiono, było bardzo ambitne. Mieli zbudować Elektrownię Jądrową Żarnowiec, jedną z największych inwestycji w PRL.

Byli inni niż wszyscy. Żyli i pracowali w odmiennych warunkach. Momentami wręcz nie zauważali, że budowa wystartowała w czasach stanu wojennego.

Z rozmów Piotra Wróblewskiego z robotnikami, naukowcami i rodowitymi mieszkańcami Kaszub powstał wciągający reportaż pokazujący skomplikowany obraz tajemniczej, ale fascynującej budowy. Przerwano ją nagle wraz z upadkiem PRL, do czego przyczynił się wzrost aktywności polskiego ruchu ekologicznego. Po zakończeniu inwestycji niektórzy budowniczowie, pionierzy i fascynaci atomu, ale także ich przeciwnicy zdecydowali się zostać na Kaszubach. To o nich jest ten reportaż.

15.05.2023 | GDAŃSK | BIBLIOTEKA FILIA NAUKOWA (ul. Obrońców Wybrzeża 2) | 18.00

Więcej informacji na stronie bibilioteki.