Premiera książki Ślady Holocaustu w imaginarium kultury polskiej pod redakcją Iwony Kurz, Justyny Kowalskiej – Leder, Magłorzaty Szpakowskiej i Pawła Dobrosielskiego.

26 kwietnia, środa, godz. 18.00Muzeum POLIN

W dyskusji udział wezmą: Jacek Leociak, Bożena Keff, Joanna Krakowska, Paweł Dobrosielski, Justyna Kowalska-Leder. Prowadzenie: Małgorzata Pakier z Muzeum POLIN.

Zapraszamy na promocję książki, która pokazuje, w jaki sposób rozmaite znaki dyskursywne, performatywne i wizualne przywołują skojarzenia z Zagładą. Książka pt.: "Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" została opracowana pod redakcją Iwony Kurz, Justyny Kowalskiej – Leder, Magłorzaty Szpakowskiej i Pawła Dobrosielskiego.

Znaki te manifestują się w wypowiedziach potocznych, artystycznych, naukowych i w różnych mediach – w słowie mówionym, pisanym, w druku, fotografii, filmie, architekturze czy w internecie. Odwołują się nich zarówno kibice piłki nożnej, jak i bywalcy wystaw sztuki współczesnej, zarówno miłośnicy antysemickich dowcipów, jaki i członkowie organizacji walczących z mową nienawiści.

Książka proponuje podążanie za śladami Zagłady odciśniętymi w polskim zbiorowym imaginarium. Odsłania mapę zagadnień, na którą składają się między innymi: kwestia widzialności ludobójstwa, różne sposoby uwikłania Polaków w Zagładę, martyrologiczna rywalizacja z jej ofiarami, problem "obojętności" świadków i przejmowania mienia "pożydowskiego".