Fundacja Shalom i Krytyka Polityczna zapraszają na rozmowę o zaprzeczonej tożsamości w ramach Żydowskiego salonu literackiego „Kameleony”  z Aleksandrą Domańską, autorką książki Ulica cioci Oli i  Janką Kaempfer Louis, które poprowadzi Remigiusz Grzela.

niedziela, 4 września, godz. 18.30, Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138, Warszawa

Irena Conti, Helena Kozłowska, Henryk Krzeczkowski mylili tropy, zacierali ślady, podejmowali decyzje, które dzisiaj trudno zrozumieć. Fabularyzowali swoje biografie, zatajali przeszłość, uciekali od prawdy. Żyli nowym, zmyślonym życiem. W ostatnich latach stali się bohaterami książek próbujących opowiedzieć, kim byli.

Irena Conti to nazwisko włoskiej poetki mieszkającej w Warszawie, która ukrywała za nim swoją bohaterską działalność w Żydowskiej Organizacji Bojowej, później działalność w grupie żydowskich Mścicieli. Po wojnie studiowała medycynę w Warszawie, ale została dziennikarką i tłumaczką. Jej historię opowiedział Remigiusz Grzela w książce „Wybór Ireny” (PWN).

Helena Kozłowska „Ola” była członkinią Komunistycznej Partii Polski, aktywistką podziemia komunistycznego, a w końcu wysokiej rangi dygnitarzem partyjnym. Książkę o niej napisała jej wnuczka Aleksandra Domańska, starając się w „Ulicy Cioci Oli” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) rozwikłać jej zagmatwany, pełen tajemnic życiorys.

Henryk Krzeczkowski, oficer komunistycznego wywiadu i mentor młodych konserwatystów, wychowanek żydowskiego gimnazjum i członek redakcji katolickiego „Tygodnika Powszechnego” zmieniał nazwiska i życiorys, a jego prawdziwą historię opowiedział Wojciech Karpiński w wydanej w tym roku książce „Henryk” (Zeszyty Literackie).

W losach Ireny Conti, Heleny Kozłowskiej i Henryka Krzeczkowskiego przeglądają się skomplikowane i mroczne dzieje współczesnej historii Polski.

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom (Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2) tel. 577 250 901, 577 250 902

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Singera.

Podczas spotkania będzie można kupić książki Aleksandry Domańskiej w promocyjnej cenie.