Agnieszka Obszańska rozmawiała w Radiowym Domu Kultury z Anną Cieplak, autorką Ma być czysto i laureatką plebiscytu na Najlepszą Książkę Roku 2016:

Jeśli mówimy o młodych ludziach, to najczęściej przez pryzmat oceny, przez pryzmat rekomendacji dla młodzieży, przez pryzmat poradnictwa. Zależało mi na tym, aby opowiedzieć historię ich oczami, z ich perspektywy. Aby mogli mówić swoim językiem.

 

Cała narracja została zbudowana na mojej próbie wczucia się w los młodych dziewcząt, gimnazjalistek. Spotykam się z takim dziewczynami na co dzień, wydają mi się bardzo ciekawe, wręcz fascynujące, chociaż bardzo łatwo przychodzi nam negatywne ocenianie pewnych ich zachowań. Jest to bardzo ciekawa grupa, o której trochę za rzadko rozmawiamy a na pewno za rzadko oddajemy im głos.

Nie chciałam ich opisywać z perspektywy zewnętrznej, że tutaj dzikie dzieci, nie chciałam budować narracji w sposób paternalistyczny, chciałam, aby to oni się wypowiedzieli (…).

 

Bardzo mnie interesuje ten moment przejścia dziecka, kiedy zaczyna czuć się nastolatkiem, nagle czuje się już dorosłe. To jest bardzo ważny moment a bardzo łatwo jest go przegapić, także wychowawczo (...) Jeżeli go przegapimy, to przegapimy czas, który może bardzo wpłynąć na młodą osobę, jej tożsamość. Jest taka łatka, że gimnazjum jest wszystkim co najgorsze

Całego wywiadu z Anną Cieplak można posłuchać tutaj.

Książka jest również dostępna jako e-book ma być czysto e-book