Dorottya Redai jest symbolem odwagi w walce o prawa społeczności LGBT+ na Węgrzech. Razem ze stowarzyszeniem Labrisz oraz redaktorem Boldizsarem Nagy wydała książkę "Kraina baśni jest dla wszystkich", za co znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2021 magazynu "Time"!

Książka składa się z siedemnastu baśni napisanych przez bardziej i mniej znanych współczesnych węgierskich pisarzy i pisarek. Historie oparte na znanych bajkach i opowieściach w centrum stawiają różnorodne postacie z marginalizowanych grup: Kopciuszek pochodzi z romskiej rodziny, Królowa Śniegu jest lesbijką.

"Kraina baśni jest dla wszystkich" skierowana jest do wszystkich tych, którzy mają trudności ze znalezieniem swojego miejsca w świecie. Każda z baśni pokazuje, nie tylko to, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami, ale przede wszystkim jak kolorowe i różnorodne może być życie.

Książka spotkała się z falą ataków prawicowych grup i węgierskiego rządu, który wprowadził niedawno haniebne prawo rzekomo broniącego młodzież przed "homopropagandą". Jednocześnie "Kraina baśni jest dla wszystkich" okazała się jedną z najgłośniejszych książek 2020 roku na Węgrzech i sprzedała się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy.

Premiera książki już w listopadzie!

Więcej o Dorottye Redai na stronie magazynu "Time".