Thomas Bagger, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Ivan Krastew, autor Wydawnictwa Krytyki Politycznej, porozmawiają w "Wyborczej" o Europie w czasach wojny. Zapraszamy 28 lutego o godzinie 18 na ul. Czerską 8/10 w Warszawie (wstęp wolny) lub na transmisję online na "Wyborcza.pl".

Od roku trwa w Europie wojna. Dziesiątki tysięcy Ukraińców straciło życie, miliony dach nad głową. Ukraina krwawi, ale walczy – o swoje życie i niezależność oraz o nasze bezpieczeństwo. Wojna bardzo wiele zmieniła w Europie. Postawiła na głowie wyobrażenia o świecie. Zburzyła iluzje na temat Rosji. Zrewidowała aksjomaty polityki energetycznej. Wstrząsnęła Unią, ale nie rzuciła jej na kolana. Żyjemy w przekonaniu, że nie ma powrotu do przeszłości.

Ale jaka czeka nas przyszłość? Jak silna jest determinacja Zachodu w wojnie, która w istocie skierowana jest przeciwko jego wartościom i stabilności? Czy jesteśmy w stanie wspomóc Ukrainę w odniesieniu zwycięstwa i co ono miałoby oznaczać? W jaki sposób spór o wojnę kształtować będzie relacje wewnątrz Unii oraz jej miejsce w świecie? I jakie lekcje musimy wyciągnąć z ostatnich dwunastu miesięcy?

O Europie w czasach wojny i o wojnie w Europie dyskutować będą Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastew – bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński wicenaczelny "Gazety Wyborczej".

28.02.2023 | WARSZAWA | CZERSKA 8/10 | 18.00

Szczegóły spotkania na stronie "Gazety Wyborczej".