Jak podaje magazyn "Press" stacja TVN rezygnuje z reaktywacji programu "Surowi rodzice". Czy wpływ na tę decyzję miała książka Anny Golus "Superniania kontra trzyletni Antoś"?

Magazyn "Press" podaje - "Surowi rodzice" to polska wersja brytyjskiego reality show "The World's Strictest Parents". W programie, przed laty nadawanym na głównej antenie TVN, nastolatkowie sprawiający problemy wychowawcze trafiali na tydzień do innej rodziny, która miała skorygować ich zachowanie. Latem 2022 rozpoczęto castingi do nowej edycji. Z naszych ustaleń wynika, że program był przymierzany do emisji w TVN Siedem. Ostatecznie jednak zrezygnowano z planów reaktywacji. (...)

Feministka Martyna F. Zachorska (@paniodfeminatywow) łączy decyzję stacji z historiami kulisów powstawania programu opisanymi w książce "Superniania kontra trzyletni Antoś" - Jak pisze w swojej książce Anna Golus, był to jedyny dotąd reality show z udziałem dzieci, w którym KRRiT dostrzegła coś nieprawidłowego. W tej samej książce czytamy, że "surowi rodzice najczęściej stosowali przemoc werbalną (wyzwiska, groźby) i psychiczną (przemoc, szybderstwa). Niekiedy zdarzała się także przemoc fizyczna (popychanie, szarpania, bicie) i zaniedbywanie (pozbawianie pożywienia, zostawianie na mrozie bez odpowiedniej odzieży)." (...) Nie wiadomo, jakie były powody rezygnacji z reaktywacji programu. Można jedynie domniemywać, że ujawnienie kulisów poprzednich sezonów oraz podobnych programów w książce "Superniania" mogło mieć na to wpływ. Tak czy inaczej, dobrze się stało. Pokazuje to, że jednak idziemy w dobrą stronę, jeśli chodzi o świadomość praw dziecka i organizowanie sobie rozrywki jego kosztem. (...)