Zapraszamy na spotkanie z Anną Golus i jej najnowszą książką "Superniania kontra trzyletni Antoś". Porozmawiamy o tym, jak programy telewizyjne typu reality show niszczą podmiotowość dziecka, jego bezdyskusyjne prawo do szacunku i ochrony prywatności. Przyjrzymy się też skutkom działania telewizyjnych ekspertów, którzy wpływają na zachowanie sfrustrowanych rodziców wobec dzieci. Rozmowę z autorką poprowadzi Agata Włodarczyk.

Musi się wypłakać, co to za histerie, nie ustępuj mu, bo się przyzwyczai, nie zwracaj uwagi na jego krzyki…. Takie rady słyszą dzieci i rodzice na każdym kroku. Takich rad udzielają telewizyjni eksperci sfrustrowanym rodzicom. W programach typu reality show z udziałem dzieci, łamie się nie tylko ich prawo do prywatności ale również pokazuje, że dzieci można lekceważyć. Na oczach milionów widzów.

Anna Golus przygląda się programom telewizyjnym, które uczą nas wychowywać dzieci. Powstało ich wiele, najczęściej łączy je jedno. Nikt w nich nie słucha dzieci. Oddaje głos dzieciom, których prawo do prywatności i godności zostało złamane w programach typu reality show i z których opiniami i uczuciami żaden dorosły dotychczas się nie liczył.

Spojrzenie "oczyma dziecka" może jednak wymagać wysiłku odnalezienia w sobie empatii. Istnieje przy tym ryzyko, że nie będzie to zadanie pozbawione trudności, bo choć każdy z nas był kiedyś dzieckiem, nie każdy jest w stanie (sam, bez psychoterapii) pozbyć się wszystkich racjonalizacji (w stylu: "Dzięki biciu wyrosłem na porządnego człowieka"), przypomnieć sobie, jak to jest być dzieckiem, i spojrzeć na dzieci (i samego siebie sprzed lat) bez poczucia wyższości, z szacunkiem i współczuciem.

30.06.2022 | GDYNIA | KSIĘGARNIA VADEMECUM | 17.00

Szczegóły spotkania na portalu Facebook.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.