Jak filozofia może pomóc nam na nowo zrozumieć ekonomię? Czy zmiana języka to krok w kierunku zmiany świata na lepsze? Nad tym zastanowimy się podczas spotkania z prof. Andrzejem Lederem, autorem bestsellerowej „Prześnionej rewolucji”. Pochylimy się nad jego najnowszą książką, „Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenia z semantyki języków ekonomicznych”, w której Leder podjął się filozoficznej krytyki języka współczesnej ekonomii.

Spoglądając na zadanie nauk ekonomicznych, Andrzej Leder odwrócił perspektywę, przechodząc od zainteresowania rzadkością i niedoborem dóbr do ukazania ich roli w społecznym rozprowadzaniu nadmiaru. Autor nie stroni od pytań o wartość i jej źródła, rolę znaku pieniężnego w ich rozumieniu, problematyzuje kwestie zaufania społecznego, ale przede wszystkim podejmuje wszystkie te problemy w kontekście narastającego kryzysu klimatycznego i napiętych relacji między globalną Północą a globalnym Południem.

Spotkanie poprowadzi Krystian Szadkowski. Odbędzie się w siedzibie Fundacji im. Edwarda Lipińskiego.

Andrzej Leder (1960) – filozof kultury. Studiował medycynę i filozofię. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek.: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997); Nieświadomość jako pustka (2001); Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007) oraz Rysa na tafli (2016). Za książkę Prześniona rewolucja (2014) był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz nagrody historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Współpracownik Instytutu Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej.

14.05.2024 | POZNAŃ | MOSTOWA 10 | 18.00

Opis wydarzenia znajdziecie na Facebooku.