Portal Ohistorie.eu, Towarzystwo Historiograficzne – koło w Lublinie oraz Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” zapraszają na spotkanie wokół książki Piotra M. Majewskiego "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" w ramach cyklu otwartych seminariów humanistycznych „Spotkania w Bramie”.  W spotkaniu wezmą udział: Piotr M. Majewski i o. Tomasz Dostatni. Spotkanie poprowadzi Rafał Wnuk.

Książkę podczas spotkania sprzedawać będzie lubelska księgarnia Między Słowami. 

 O książce:

Nie ma Czecha, który zachowałby obojętność słysząc słowo „Monachium”. Dla niego znaczyło ono będzie tyle, co zdrada sojuszników, upadek zbudowanego z wielkim trudem państwa, upokarzająca okupacja, koniec wolności, upadek demokracji i początek czeskiej „wielkiej smuty”. Za polskie odpowiedniki „Monachium” uchodzić mogą takie pojęcia jak „Targowica” czy „Jałta”, mają jednak one nieporównanie mniejszy ładunek emocjonalny.

Piotr M. Majewski precyzyjnie odtwarza historię tego, jak przywódcy zachodnich demokracji, w imię zachowania pokoju, nie dość, że pozwolili Hitlerowi zlikwidować Czechosłowację, ale jeszcze zmusili jej władze by podpisały się pod „wyrokiem” na własne państwo. Książka znakomicie oddaje napięcie panujące w Europie, euforię tłumów, gdy wracający z Monachium brytyjski premier Chamberlain pokazywał kartkę z podpisem Hitlera i mówił „Myślę, że przywiozłem pokój naszym czasom”. Winston Churchill słysząc to zareagował słowami „Francja i Anglia miały wybór: hańba albo wojna. Wybrały hańbę – a wojnę dostaną i tak”. Jest w książce wiele polskich wątków, z których większość niestety nie przynosi chluby ówczesnej Rzeczpospolitej.  W opowieści znajdziemy konflikty etniczne, skomplikowane gry wywiadowcze, prowokacje, subtelną dyplomację, polityków brutalnych, polityków cynicznych, polityków małych i małodusznych, polityków świadomych swej niegodziwości, polityków pozbawionych skrupułów, dyktatorów ich niedoszłych zabójców, nieuczciwych dziennikarzy, skandale z kobietami w tle, przemoc. To nie opis nowego serialu HBO czy Netflix lecz napisanej w świetnym, reporterskim stylu naukowej, historycznej analizy. W końcu to książka o tym, jak w imię ratowania pokoju za wszelką cenę Europa zrobiła nieodwracalny krok ku najkrwawszej w dziejach świata globalnej wojnie.

Termin: 27 lutego 2020 r., godz. 18.

Miejsce: Sala Czarna, Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”, ul Grodzka 21, Lublin.

Wstęp wolny.