Na co narażone były młode dziewczyny przyjeżdżające do Warszawy w poszukiwaniu pracy? Z badań prowadzonych m. in. na początku XX wieku wynika, że służące zdecydowanie częściej niż przedstawicielki innych zawodów zostawały prostytutkami. Gwałty i molestowanie seksualne, niechciane ciąże, prawny zakaz ustalania ojcostwa i bieda sprawiały, że jedyną szansą na przetrwanie była praca seksualna. Nierzadko służące były na celowniku organizacji przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi. Muzeum Warszawy zaprasza na dyskusje z udziałem Alicji Urbanik-Kopeć, autorki książki "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu", oraz Anny Dobrowolskiej, autorki "Zawodowych dziewczyn".

W DEBACIE WEZMĄ UDZIAŁ:

Anna Dobrowolska – doktorka historii, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego. Obecnie pracuje na Wydziale Historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Specjalizuje się w badaniach nad historią seksualności i historią kobiet. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w powojennej Polsce. Autorka monografii „Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” wydanej w 2020 roku.

Aleksandra Jakubczak – historyczka, hebraistka i tłumaczka, autorka licznych artykułów i opublikowanej w 2020 roku książki „Polacy, Żydzi i mit handlu kobietami”, która została nominowana do najlepszej monografii w dziedzinie historii polskich Żydów przyznawanej przez Uniwersytet Jagielloński. Obecnie przebywa na stypendium badawczym w Center for Jewish History w Nowym Jorku i współpracuje w roli historyczki z Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN.

Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obejmująca zainteresowaniami naukowymi dziewiętnastowieczną nowoczesność, emancypację XIX i XX wieku oraz edukację kobiet i grup wykluczonych, związana zawodowo z Instytutem Historii Nauki PAN, autorka takich książek, jak „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich”, „Anioł w domu, mrówka w fabryce” oraz „Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach”.

Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz – reporterka związana od kilkunastu lat z Radiem TOK FM, w którym prowadzi program Światopodgląd. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną i filozofiami ekonomicznymi. Jako reporterka relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). Prowadziła też warsztaty w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dyskusja odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.

10.02.2022 | WARSZAWA | ONLINE | 18.30

Szczegóły na portalu Facebook.

Książki do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.