Zapraszamy do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście na spotkanie z autorką książki "Słowacki. Wychodzenie z szafy" - Martą Justyną Nowicką. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.

Na spotkanie obowiązują zapisy: https://forms.gle/MGvEAT9ui8YgBNUr9

Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił, nic nie wiadomo o jego dzieciach. Kobiety

w jego życiu to raczej siostry niż kochanki. A mężczyźni? Związki poety z innymi artystami są pełne namiętności; to relacje z nimi kształtują jego życie. Listy Słowackiego do Krasińskiego płoną żywym ogniem, tymczasem w korespondencji do matki poeta pracowicie udaje idealnego syna, heteryka. Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret Marta Nowicka odmalowuje w swojej książce?

Marta Justyna Nowicka - doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura polska. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Kocha polski język i stara się zarażać swoją pasją do pięknych, dziwnych i brzydkich słów oraz porywającej literatury. Brała udział w takich inicjatywach jak: Studia na Horyzoncie, Lekcje bez klucza, Trójmiejska Kawiarnia Naukowa czy Doktowykłady. Współtworzyła projekt Rebelatorium – warsztaty z tworzenia gier planszowych. Od 2012 roku prowadzi kursy i zajęcia z języka polskiego jako języka obcego. Ma kotkę, która uwielbia leżeć na jej tekstach o Słowackim.

Hanna Łozowska – kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień zajmuje się programami literackimi w Biurze Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku. Związana z Agencją autorską „Opowieści”, dla której m.in. prowadzi spotkania autorskie. Publikowała w zeszytach „Solidarność Codziennie” Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, magazynie Liberté, mediach popkulturalnych i regionalnych. W pracy naukowej koncentruje się na najnowszym polskim reportażu literackim, a także procesach komunikacyjnych w mediach społecznościowych. Czyta literaturę faktu, prozę, poezję i powieść graficzną. Prowadzi bloga Halo, książki. Entuzjastka równości.

Więcej o wydarzeniu na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.