Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił, nic nie wiadomo o jego dzieciach. Kobiety w jego życiu to raczej siostry niż kochanki. A mężczyźni? Związki poety z innymi artystami są pełne namiętności; to relacje z nimi kształtują jego życie. Listy Słowackiego do Krasińskiego płoną żywym ogniem, tymczasem w korespondencji do matki poeta pracowicie udaje idealnego syna, heteryka. Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret Marta Nowicka odmalowuje w swojej książce?

@Zdaniem Szota w blurbie pisze tak: „Odruchowo chciałoby się napisać o tej książce, że jest „odważna”, ale nie powinno być niczego odważnego w szukaniu nienormatywnych momentów w życiu wielkich twórców i twórczyń. To właśnie jest normalność – wolność myślenia odrzucająca znane schematy i korzystająca z nowych, intrygujących propozycji interpretacyjnych. Mądra i bardzo potrzebna książka”.

Razem z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy do Pałacu Potockich na kolejne spotkanie z cyklu #opartenafaktach. Widzimy się za tydzień, 16 listopada o godzinie 18:00.

Marta Justyna Nowicka - doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura polska. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Kocha polski język i stara się zarażać swoją pasją do pięknych, dziwnych i brzydkich słów oraz porywającej literatury. Brała udział w takich inicjatywach jak: Studia na Horyzoncie, Lekcje bez klucza, Trójmiejska Kawiarnia Naukowa czy Doktowykłady. Współtworzyła projekt Rebelatorium – warsztaty z tworzenia gier planszowych. Od 2012 r. prowadzi kursy i zajęcia z języka polskiego jako języka obcego. Ma kotkę, która uwielbia leżeć na jej tekstach o Słowackim.

Spotykamy się stacjonarnie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 i równolegle w sieci! Wejście przez księgarnię MOCAK Bookstore BUNKIER, w której będziecie mogli zakupić książki autorki. Jeśli jednak chcecie mieć książkę wcześniej, to możecie kupić ją ze strony:

https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/juliusz-slowacki...

Jeśli chcecie być na miejscu, pobierzcie bezpłatne wejściówki (tylko 35 miejsc)

https://app.evenea.pl/event/slowacki-wychodzenie-z-szafy/

Zaplanowana jest także transmisja na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.