Zapraszamy na wykład dr Joanny Ostrowskiej

„Przemoc seksualna w czasie II wojny światowej w świetle powojennych procesów karnych (1946-1949)”

Spotkanie odbędzie się na zoomie. W sprawie linka prosimy o kontakt: [email protected]

---

W swoim wykładzie Joanna Ostrowska przybliży problem ofiar przymusowej pracy seksualnej, prześladowań osób nieheteronormatywnych oraz przemocy seksualnej w III Rzeszy i okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie z perspektywy powojennych procesów karnych.

Zapraszamy na wykład i dyskusję wokół przełamujących tabu w narracji o drugiej wojnie światowej książek Joanny Ostrowskiej: „Przemilczane. Seksualna Praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (Marginesy 2018) i „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (Krytyka Polityczna 2021).

https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/oni-homoseksualisci-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-joanna-ostrowska-912

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133174/przemilczane

Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu wykładów „Prawo w obliczu bezprawia. Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej”:

---

Organizatorzy:

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,

Pracownia Badań nad Sprawiedliwością Okresu Przejściowego

Opracowanie merytoryczne: dr Dominika Uczkiewicz

12.05.2021|ONLINE | 17.00 | ZAPISY