Zapraszamy na premierę książki Siergieja Miedwiediewa "Wojna made in Russia". Z autorem porozmawiają Kaja Puto i Paulina Siegień.

Siergiej Miedwiediew, przebywający na emigracji naukowiec, w zwięzły i niezwykle elokwentny sposób stawia tezę, że atak Rosji na Ukrainę nie jest kaprysem Putina, lecz wynika z dwóch dekad autorytarnej degradacji i postimperialnych nastrojów reżimu rosyjskiego. Przez wieki Rosja prezentowała się jako imperialna potęga, rozległe terytorium, kraj wysokiej kultury, eksploracji kosmosu i potęga militarna. W rzeczywistości jednak od wewnątrz trawił ją rak niewolnictwa, korupcji, tyranii, kłamstwa i okrucieństwa. "Przemoc opanowała państwo i nieuchronnie je obali" – uważa autor.

Książka Miedwiediewa pozwala nam na nowo przemyśleć i zrozumieć, co stoi za decyzjami Putina i rosyjskiej elity. Pozwala zobaczyć jak brutalnym krajem na przestrzeni ostatnich dekad stała się Rosja.

To jedno z najbardziej wnikliwych i fascynujących studiów nad rosyjskim państwem i społeczeństwem, które pojawiło się od czasu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Siergiej Miedwiediew - pracownik Kolegium Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie w Helsinkach i profesor Uniwersytetu Karola w Pradze. Autor głośnej książki „Powrót rosyjskiego Lewiatana”.

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka, z wykształcenia etnografka, rosjoznawczyni i filolożka rosyjska. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Z zawodu dziennikarka i tłumaczka. Stale współpracuje z Krytyką Polityczną, Newsweekiem i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Współautorka podcastu Krytyki Politycznej Blok wschodni. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu, za którą otrzymała Nagrodę Conrada oraz nominację do Nagrody Ambasador Nowej Europy.

Kaja Puto – dziennikarka i redaktorka zajmująca się regionem Europy Wschodniej, w tym szczególnie tematyką transportu i przemian społecznych. Związana z Krytyką Polityczną, Stowarzyszeniem Reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem The Network for Reporting on Eastern Europe. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi.

16.05.2024 | WARSZAWA| JASNA 10 | 18.00

Wydarzenie znajdziecie na Facebooku.