Zapraszamy na spotkanie wokół premiery książki "Stulecie nomadów. Jak wędrówki ludów zmienią świat". W piątek 17 maja o godz. 18.00 na Jasnej 10 porozmawiają: Gaia Vince, Jan Mencwel, Jakub Majmurek

W ciągu najbliższych 50 lat rosnące temperatury w połączeniu z coraz większą wilgotnością sprawią, że na dużych połaciach globu – zamieszkiwanych obecnie przez 3,5 miliarda ludzi – nie będzie dało się żyć. Ogromne rzesze będą musiały szukać nowych domów. Albo sami znajdziemy się w ich gronie, albo będziemy ich przyjmować u siebie. To już się dzieje. W skali globu, w ciągu ostatniej dekady podwoiła się liczba migrantów. W miarę ocieplania się naszej planety odpowiedź na pytanie o to, co zrobić z szybko rosnącą populacją przesiedleńców, staje się coraz pilniejsza.

Gaia Vince w "Wieku nomadów" przejrzyście i jasno opisuje skomplikowane oblicza przewrotu, jaki nas czeka, ale również precyzyjnie wskazuje rozwiązania, dzięki którym możemy przetrwać jako cywilizacja i uniknąć katastrofy.

Gaia Vince - pisarka, dziennikarka, popularyzatorka nauki. Autorka książek: "Transcendence. How Humans Evolved through Fire", "Language, Beauty, and Time"; "Adventures in the Anthropocene: A Journey to the Heart of the Planet We Made". W 2015 roku była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Royal Society Science Book of the Year Prize za swoją debiutancką książkę.

Jan Mencwel – polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Autor książek "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta" (2020) oraz "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać" (2023).

Jakub Majmurek – Filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Oko.press", "Aspen Review". Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".

17.05.2024 | WARSZAWA| JASNA 10 | 18.00

Wydarzenie znajdziecie na Facebooku.