PREMIERA KRAKÓW: Feminizm to weganizm Karoliny Skowron-Baki

- 25 kwietnia, piątek, godz. 19:00
- Z autorką rozmawia Roma Goldberg
- Spółdzielnia Ogniwo, Smolki 11a, Kraków
- wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Skowron-Baką, autorką książki Feminizm to weganizm. Dlaczego feministki powinny walczyć o prawa zwierząt. To inspirująca lektura dla osób, które chcą głębiej zrozumieć powiązania między różnymi formami wykluczenia i włączyć się w tworzenie bardziej egalitarnego społeczeństwa. Nie tylko dla feministek i weganek, ale wszystkich, którym bliska jest idea sprawiedliwości międzygatunkowej.
Dzięki zebranym badaniom, licznym przykładom i osobistym historiom, książka ukazuje brutalne mechanizmy systemowej opresji, jednocześnie wzywając do solidarności – zarówno między ludźmi, jak i wobec innych czujących istot. Skowron-Baka przekonuje, że przyszłość feminizmu to połączenie sił z ruchem prozwierzęcym, by wspólnie budować świat oparty na empatii, szacunku i sprawiedliwości.
Roma Goldberg - kulturoznawczyni, kucharka wegańska, jedna z organizatorek i prowadzących Antyfaszystowskiego Przeglądu Filmowego, spółdzielczyni Ogniwa oraz działaczka kolektywu Cafe Bund
Karolina Skowron-Baka - działaczka społeczna i rzeczniczka praw zwierząt, praw kobiet oraz osób LGBT+. Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi, łącząc różne obszary aktywizmu na rzecz sprawiedliwości i równości. Prezeska zarządu w międzynarodowej organizacji Animal Advocacy Careers, gdzie wspiera rozwój liderów i profesjonalistów w ruchu prozwierzęcym na całym świecie. W latach 2020–2024 dyrektorka zarządzająca (a także przez rok prezeska zarządu) Akcji Demokracji, największej w Polsce organizacji kampanijnej zajmującej się prawami człowieka, klimatem, demokracją i sprawiedliwością społeczną. Przyczyniła się do zmian w politykach firm dotyczących zwierząt hodowlanych, kierując polskim oddziałem Fundacji Alberta Schweitzera – organizacji prozwierzęcej (2019–2020), w której była też dyrektorką corporate relations (2017–2019). Współtworzyła zespół parlamentarny ds. zwierząt hodowlanych. Od lat spaja ruch prozwierzęcy z feministycznym między innymi jako inicjatorka Centrum Zwierząt, założycielka Vegan Ladyboss Poland oraz prelegentka na krajowych i międzynarodowych konferencjach dedykowanych ideom prozwierzęcym, feministycznym i prawno-człowieczym. Ukończyła socjologię na The London School of Economics, dyplomację globalną na SOAS (Uniwersytet Londyński) i retorykę w Polskiej Akademii Nauk.
Matronki książki: Compassion in world farming, Feminoteka, Fundacja Viva, Magazyn vege, TOK FM.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku