Wraz z Faktycznym Domem Kultury zapraszamy na spotkanie z Magdą Szcześniak, autorką książki "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce". Rozmowę poprowadzi Filip Springer.

"Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce" przywracają pamięć o doświadczeniu mobilności społecznej, elektryzującym temacie debaty publicznej okresu PRLu. Po II wojnie światowej miliony Polek i Polaków doświadczyły awansu społecznego. I choć obietnica wyeliminowania klasowych hierarchii składana przez socjalistyczne państwo nie została zrealizowana, to przez kolejne dekady mapa społeczna podlegała nieustannym przeobrażeniom i negocjacjom.

W tej fascynującej książce autorka przygląda się niezwykłemu zbiorowi tekstów i filmowych obrazów interpretowanych jako "socjalistyczne opowieści awansu". Ich autorki i autorzy na bieżąco próbowali rejestrować i poddawać analizie mechanizmy mobilności społecznej i silne emocje towarzyszące przemianie tożsamości. Radość i lęk, duma i wstyd, gniew, poczucie odrzucenia, nadzieja, wdzięczność – poruszenie.

13.03.2024 | WARSZAWA | FAKTYCZNY DOM KULTURY | 18.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.