Z radością przekazujemy wiadomość, że aż dwie książki naszego wydawnictwa nominowane zostały do nagrody Ambasador Nowej Europy"Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami" Piotra M. Majewskiego (edycja za rok 2021) oraz "Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona" Jarosława Hrycaka i Izy Chruślińskiej (edycja za rok 2022). Ogromne gratulacje dla autorów!

Uzasadnienie nominacji dla książki "Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami"

Tytuł książki nawiązuje do słów przypisywanych premierowi utworzonego przez Hitlera w marcu 1939 roku Protektoratu Czech i Moraw. Mają one charakter apokryficzny, ale znakomicie oddają dylematy, przed którymi stanęli Czesi pod niemieckim protektoratem, lawirując między współpracą z III Rzeszą a patriotyzmem. Autor bardzo słusznie dokonuje rozróżnienia pomiędzy współpracą z wrogiem akceptowaną i nieakceptowaną przez własną wspólnotę (perspektywa polska w tym względzie bardzo się różni od czeskiej). Dziś wiemy, jak zbrodniczy charakter miała okupacja niemiecka i że współpraca z nazistami musiała wcześniej czy później pociągnąć za sobą moralną katastrofę współpracujących. W książce tej czytelnik pozna historię ludzi, ówczesnych decydentów, z całą paletą ich zasług, nierzadko dobrych intencji, ale także wad, błędów i zdrad. To oni zdecydowali się dać przeciwnikowi palec, a później przydarzyło im się to, przed czym przestrzega popularne porzekadło. Autor nie zapomina także o opowiedzeniu historii zwykłych obywateli Czech i Moraw pragnących za wszelką cenę przeżyć wojenny koszmar. Snute w książce refleksje pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć istotę tytułowego problemu. Książka ta jest opracowaniem naukowym, ale jej konstrukcja i piękną polszczyzną poprowadzona narracja sprawiają, że czyta się ją jak doskonałą trzymającą w napięciu powieść.

Uzasadnienie nominacji dla książki "Zrozumieć Ukrainę"

Jarosław Hrycak i Iza Chruścińska od dekad już są Ambasadorami Nowej Europy. Ich praca, samodzielna i w dialogu, stanowi wielki intelektualny wkład w przybliżanie tematyki ukraińskiej czytelnikom w Polsce, Ukrainie, Europie. Głosy Hrycaka i Chruścińskiej to piękne opowieści o Ukrainie, jej złożoności i historii, które nadal za mało znamy. Dlatego książka "Zrozumieć Ukrainę" wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej jest ważną pozycją, która w roku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie m.in. pozwala zrozumieć dlaczego Ukraina i Ukraińcy od lutego 2022 roku z tak ogromną determinacją stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy, broniąc nie tylko swojej ziemi, ale też – a może przede wszystkim – tożsamości. Związane z nią dylematy i dramaty stanowią oś pasjonujących i odważnych rozmów, jakie Iza Chruślińska przeprowadziła z Jarosławem Hrycakiem. Jest to lektura dla każdego, któremu bliski sercu jest los, ale też przyszłość Ukrainy. Jest to bowiem opowieść zarówno o przeszłości, jak i przyszłości Europy.

Więcej informacji na stronie nagrody.