O "Pejzażu dobrej kobiety" Marta Nowak porozmawia z Renatą Lis i Magdą Szcześniak. Zapraszamy osobiście lub do oglądania transmisji na Facebooku. Wstęp wolny.

11.04.2024 | WARSZAWA | BIG BOOK CAFE MDM | 19.00

O KSIĄŻCE

Czy matka musi bezwarunkowo kochać własne dziecko i czy dziecko powinno czuć wdzięczność wobec matki? Czy można uciec od nawyków i schematów, które nam wpojono? To jedne z wielu pytań, jakie prowokuje książka Carolyn Steedman „Pejzaż dobrej kobiety”. W prozie na styku literatury i eseju Steedman udowadnia, że robotnicze herstorie dalej domagają się opowiadania, wysłuchania, interpretowania.

Brytyjska historyczka opowiada o tęsknocie, odrzuceniu i marzeniu o świecie, którego system odmawia osobom znajdującym się na niewłaściwym szczeblu drabiny społecznej. Po śmierci matki autorka przygląda się jej historii i opowiada o swoim dorastaniu w cieniu niezrealizowanych pragnień. Mówi o dziedziczeniu żalu oraz poczucia winy. Chociaż wychowała się w powojennym Londynie, jej dzieciństwu bezustannie towarzyszyły matczyne wspomnienia o wojnie i przedwojennym wielkim kryzysie. Jak sama pisze, te opowieści były tak silne, że do dziś trudno jej uwierzyć, że ich nie doświadczyła. Co czuje już jako dorosła feministka z awansu i jak porządkuje przeszłość?

O PANELISTKACH

Renata Lis – autorka nagradzanych książek: „Ręka Flauberta”; „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”; „Lesbos”; „Moja ukochana i ja”. Współpracuje z „Książkami. Magazynem do czytania” i „Dwutygodnikiem”. Felietonistka tygodnika „Polityka”.

Magda Szcześniak - kulturoznawczyni i historyczka kultury, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji (2016) oraz "Poruszeni" (2023). Stypendystka Fundacji Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” w dziedzinie nauk humanistycznych (2017).

Marta Nowak - autorka Gazeta.pl. Prowadzi podcast „Czułe punkty” i wideocast „Co to będzie”. Wcześniej była m.in. stałą felietonistką „Wysokich Obcasów” i redaktorką ASZdziennika. Pisze głównie o polityce i prawach kobiet