Wraz z Fundacją Dziewczyny w Spektrum zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Mocarską, redaktorką polskiego wydania książki "Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę", która właśnie ukazała się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej.

Agnieszka Mocarska – fotografka i redaktorka, zajmuje się dokumentalną fotografią rodzinną i porodową. Członkini Rady Fundacji Dziewczyny w Spektrum.

Przełomowa książka o doświadczeniu neuroodmiennych kobiet, która zaprasza czytelniczki i czytelników do myślenia w kategoriach neuroróżnorodności – porzucenia stygmatyzacji na rzecz wzmocnienia unikatowych cech naszych umysłów.

Pomimo sukcesów na polu zawodowym i prywatnym, Jenara Nerenberg miała poczucie, że nie radzi sobie w codziennym życiu. I choć diagnoza zaburzeń lękowych, którą wcześniej otrzymała, wydała jej się nie do końca trafna, zupełnie zaskoczyła ją informacja, że to, co przeżywa wiąże się tak naprawdę z autyzmem i ADHD. Zgłębiając ten temat odkryła, że jej doświadczenie jest bardzo powszechne. Ponieważ większość badań nad różnicami neurorozwojowymi koncentruje się na chłopcach, a socjalizacja dziewcząt wzmacnia maskowanie, wiele kobiet o swojej neuroatypowości dowiaduje się dopiero w wieku dorosłym, jeśli w ogóle. Miliony z nich żyją bez lub z błędnie zidentyfikowaną neuroodmiennością, w wyniku czego cierpią z powodu depresji, lęku, wstydu i niskiej samooceny.

"Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę" ma na celu wzmocnienie kobiet, które mają głębokie poczucie tego, że są "inne", lecz do tej pory nie wiedziały, że związane jest to z ich neuroodmiennością. Przywołując rozmowy z osobami w spektrum autyzmu, z ADHD, synestezją, "zaburzeniem" przetwarzania sensorycznego i osobami wysoko wrażliwymi, Nerenberg rozwiewa powszechne mity na temat różnic neurorozwojowych i pokazuje, w jaki sposób mogą objawiać się u kobiet. Wykorzystuje do tego perspektywę neuroróżnorodności, która odchodzi od podejścia dzielącego mózgi na "normalne" i "odstające od normy" na rzecz rozpoznania bogactwa ludzkiej neurorozwojowej różnorodności. Pełna praktycznych wskazówek, dzięki którym kobiety neuroodmienne będą mogły łatwiej odnaleźć się w miejscu pracy, w relacjach i w domu, książka prezentuje wytyczne, dzięki którym możemy wspierać neuroróżnorodność i tworzyć lepsze jutro dla nas wszystkich.

Spotkanie poprowadzi ef/Ewa Furgał – założycielka Fundacji Dziewczyny w Spektrum, autorka książki "Dziewczyna w spektrum".

30.09.2022 | ONLINE | 13.00 | Live na stronie Fundacji Dziewczyny w Spektrum

Szczegóły spotkania na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.