Co łączy, a co dzieli, Powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie? Jak należy mówić o tych wydarzeniach? Na ile są one powiązane, a na ile – w imię ideologicznych pobudek – próbuje się je sobie przeciwstawić? 


środa, 26 października, godz. 18.30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa 


W Polsce Ludowej manipulowano historią obu powstań, interpretując ją tak, by pasowała do bieżącej sytuacji politycznej. Pod koniec lat 40. XX w. hasło „AK – zapluty karzeł reakcji” sąsiadowało z napisami „chwała bojownikom getta”. Eksponowanie bohaterstwa żydowskich powstańców, przy jednoczesnym szkalowaniu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, nie tylko nie likwidowało uprzedzeń, ale je umacniało. Z kolei podczas antysemickiej nagonki w marcu ’68 komunistyczna władza pozornie podkreślała więź z żydowskimi ofiarami wojny, powołując się na testament bojowników getta, faktycznie jednak atakowała ocalonych i ich potomków za brak wdzięczności wobec tych, którzy podjęli ryzyko ich ratowania. Działania te wpisywały się w swoistą rywalizację martyrologii, do dziś niszczącą relacje polsko-żydowskie. Przezwyciężenie tej spreparowanej przez lata wrogości wymaga wiele czasu. 

Czy wspólne doświadczenie Zagłady może łączyć Żydów i Polaków? Na ile hitlerowski oprawca splótł w ten sposób losy i tragedię obu wspólnot? Czy na doświadczeniu dwóch Powstań możemy zbudować przyjaźń i braterstwo – wspólną pamięć, a więc wzajemne poznanie?

Goście:
dr hab. Marcin Napiórkowski - semiotyk kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, autor książki Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014
dr Hanna Węgrzynek - historyczka, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
dr Łukasz Michalski - historyk i publicysta, doradca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.


Wydarzenie organizowane w ramach cyklu Warszawa Dwóch Powstań.

Patron: RDC
(za: https://www.facebook.com/events/645144845663472/)