W czwartek, 13 stycznia 2022 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Joanną Ostrowską, autorką książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej". Spotkanie poprowadzi Anna Gulińska.

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach.

„Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć.

Joanna Ostrowska (1983) – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Wstęp wolny! Wydarzenia w Spółdzielni Ogniwo dostępne są dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego.

13.01.2022 | KRAKÓW | SPÓŁDZIELNIA OGNIWO | 18.00

Więcej informacji o wydarzeniu na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.