Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską wokół książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (wyd. Krytyka Polityczna).

Spotkanie poprowadzi Dorota Majka-Rostek.

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach. Joanna Ostrowska w swojej pionierskiej pracy badawczej przełamuje to tabu.

Chcemy poznawać i opowiadać historię prześladowań osób homoseksualnych, bo bez niej obraz II wojny jest niekompletny. Upowszechnianie tej historii jest też częścią budowania i przeżywania naszej nieheteronormatywnej tożsamości.

Zapraszamy 13 kwietnia 2021 (wtorek) o g. 18.00.

Spotkanie odbędzie się klubie Proza bez udziału publiczności. Zapraszamy na transmisję na kanałach FB organizatorów.

O autorce: Joanna Ostrowska (1983) – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

O prowadzącej: dr hab. Dorota Majka-Rostek - socjolożka, kierowniczka Zakładu Płci i Rodziny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu publikacji naukowych na temat społecznych aspektów homoseksualności.

Partnerzy wydarzenia: Krytyka Polityczna, Wrocławski Dom Literatury