Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach przy ul. Obr. Westerplatte 10 zaprasza 16 września 2021 roku o godz. 17.00 na niezwykłe spotkanie z twórcą książki „Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia” – Michałem Jędryką, który podzieli się z nami osobistym doświadczeniem „Polskiego Czarnobyla” , „szopienickiej epidemii” – historii tak ważnej dla dzielnicy Katowic. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarka Radia 357, reporterka – Anna Dudzińska.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie dostępne są w sekretariacie filii nr 1 domu kultury w Szopienicach przy ul. Obr. Westerplatte 10.Ze względu na pandemię Covid-19 ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy !!!

Polska, Górny Śląsk, połowa lat 70. Na początku roku szkolnego okazuje się, że dwie klasy trzeba nagle połączyć w jedną. Co się stało z dziećmi, które nagle zniknęły? Jolanta Król, lekarka z miejscowej przychodni rozpoznaje u nich rzadką i groźną chorobę: ołowicę. Odpowiedzialna za to jest pobliska huta od lat bezkarnie zatruwająca środowisko. Czy jednej lekarce uda się powstrzymać setki zachorowań i nagłośnić problem tuszowany przez miejscowe władze?

Po latach dawny pacjent charyzmatycznej dr Król wraca do tamtej zagadki i zaczyna swoje śledztwo. Co łączy mapę współczesnych patologii z wydarzeniami sprzed lat? Czy ta historia jest już zamknięta i można opowiedzieć do końca historię polskiego Czarnobyla?

Podstępna choroba, po latach cierpień śmiertelna: uszkodzony mózg (a więc niepokój, bezsenność, "ociężałe" smutne dzieci), chora wątroba i nerki, krwinki czerwone naznaczone niebieskimi znamionami - piętnem ołowiu. To właśnie ołowica lat 70. XX wieku na Górnym Śląsku. Jej przyczyny? Ślepa chęć zysku, bezduszność decydentów przestępczo kryjących społeczne skutki produkcji przemysłowej bez stosowania znanych już wówczas zabezpieczeń. Ten znakomity, rzetelny reportaż, znającego dogłębnie realia publicysty Ślązaka może nas przestrzec przed powtórzeniem się podobnej tragedii, a co więcej - przypomina o konieczności dalszej opieki nad wciąż żyjącymi ofiarami tamtej wielkiej, zbyt mało znanej, epidemii.

/prof. dr hab. med. Józef Piotr Knap, Zakład Epidemiologii i Biostatyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego/

Czy młodzi zrozumieją po latach tamtą tragedię? Nie tak głośną jak w Czarnobylu, nie tak powszechną jak koronawirus. Dobrze, że ktoś ją tak dokładnie opisał, korzystając z osobistych doświadczeń. Moi dawni pacjenci na to zasłużyli.

/Jolanta Wadowska - Król, lekarka, pediatra, bohaterka reportażu/

Michał Jędryka – menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej ilości tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. W "Ołowianych dzieciach" opisał własną historię.