Aż dwie nasze książki - "Odejdź" oraz "Nie jestem twoim Polakiem" - zostały nominowane do Nagrody im. Beaty Pawlak! Celem nagrody jest uhonorowanie autorów i autorek najlepszych publikacji na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Ogromnie gratulujemy Ewie Sapieżyńskiej, Agnieszce Kościańskiej oraz Michałowi Petrykowi!

O książce "Odejdź":

Czy rasizm jest częścią polskości? Agnieszka Kościańska i Michał Petryk w swoim historyczno-antropologicznym śledztwie badają systemowe wymiary rasizmu przeciwko czarnym migrantom i Romom w Polsce. Sięgają po przedwojenne związki Polski z kolonializmem, opisują PRL-owską politykę wobec przybyszy z zaprzyjaźnionych afrykańskich krajów, wreszcie przedstawiają jak rasizm i kolonializm wpłynęły na sytuację nie-białych Polaków i przybyszy w III RP.

O książce "Nie jestem twoim Polakiem":

Ten reportaż to opowieść o Polakach, największej mniejszości narodowej w Norwegii, która rzadko jednak dochodzi do słowa w debacie publicznej w tym kraju. Własna historia autorki i rozmowy z wieloma innymi osobami, które przez ostatnie lata przeprowadziły się z Polski do Norwegii – artystami, budowlańcami, naukowcami, himalaistami. To rzecz o migracji, o Polsce i o Norwegii, o uprzedzeniach i rasizmie, ale również o solidarności i empatii, o prawach pracowniczych i o spotkaniach między ludźmi, które pozwalają nam zobaczyć się nawzajem bez etykietek.

Więcej informacji na stronie nagrody.