O „Sile bezsilnych” dziś. Co nam zostawił Václav Havel?

W grudniu br. minie 10 lat od śmierci Václava Havla – prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, działacza opozycji antykomunistycznej, wybitnego dramatopisarza i eseisty. Jego teksty są przetłumaczone na dziesiątki języków i wciąż zachowują aktualność, stawiając ważne pytania odnoszące się do współczesnej rzeczywistości i prezentując możliwe odpowiedzi. Jak dziś – po 20, 40 czy 50 latach od napisania poszczególnych esejów – można je odczytywać? Czy mówią o sytuacjach, których Havel nie mógł przewidzieć? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć podczas debaty współpracownicy i przyjaciele byłego czeskiego prezydenta.

Moderator: Sławomir Sierakowski

Uczestnicy: Adam Michnik – redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”; Martin M. Šimečka – pisarz, publicysta, komentator „Dennika N”; Michael Žantovský  – dyrektor Biblioteki Václava Havla w Pradze, pisarz, dyplomata; Marta Šimečková - dziennikarka. 

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński. 

03.08.2021, godz. 18:00

Miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie al. Jana Łyska 3 (wejście od ul. Przykopa 20)

Uwaga wydarzenie z ograniczoną liczbą miejsc.

Osoby uczestniczące w wydarzeniu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa na terenie Świetlicy.

Wydarzenie będzie również transmitowane na stronie FB Krytyki Politycznej oraz Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Debata w Cieszynie odbędzie się podczas 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Postaci Václava Havla poświęcony zostanie tam cykl filmów Viva Havel oraz inne wydarzenia towarzyszące