4 listopada 2021 o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy do Spółdzielni Ogniwo na dyskusję wokół książki "Ludzie, nie ideologia". Rozmowę z redaktorem książki Bartoszem Żurawieckim i jedną z jej bohaterek, Karoliną Hamer poprowadzi Tomasz Charnas. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "O miłości między wierszami".

Zbiór wywiadów, z których wyłania się obraz najważniejszych tematów społeczności LGBT ostatnich 15 lat. Szczerze o swoim życiu mówi zarówno sołtyska Grzebieniska, jak i wielkomiejska draq queen. Są rozmowy z osobami znanymi z pierwszych stron gazet, od Roberta Biedronia, przez Sylwię Chutnik, Jacka Dehnela, aż po Margot. Częścią tej społeczności są też takie osoby jak matka lesbijki Agnieszka Holland czy sojuszniczka Maria Peszek. W opowieściach tych zawarte są nie tylko narracje o społecznych procesach, ale przede wszystkim doświadczenie życia w Polsce ostatnich lat – są ludzie, nie ideologia.

W 2005 roku kilkutysięczna Parada Równości przeszła ulicami Warszawy mimo zakazu ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Przez kolejne lata temat mniejszości seksualnych nie schodził z medialnych nagłówków, znane postacie robiły coming outy, wzrastała świadomość społeczna na temat dyskryminacji osób LGBT, Marsze Równości odbywały się niemal w całej Polsce, a do Sejmu wybrano nieheteronormatywnych posłów i posłanki. W ostatnim czasie skrót LGBT prawicowi politycy próbują skojarzyć z niejasną ideologią, warto więc oddać głos samym zainteresowanym i zapytać o ich codzienne życie i rodzinę, ale też homofobię, z którą się stykają, stosunek do polityki, miłości i seksu.

Bartosz Żurawiecki – dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista i pisarz. Szef działu recenzji w miesięczniku "Kino". Autor powieści Trzech panów w łóżku, nie licząc kota (2005), Ja, czyli 66 moich miłości (2007), Nieobecni (KP 2011) i Do Lolelaj. Gejowska utopia (2017), a także zbioru dramatów Erotica alla polacca (2005). W 2001 roku był jednym z założycieli Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).

Karolina Hamer – polska pływaczka (klasyfikacja S4) Medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, paraolimpijka oraz laureatka wielu prestiżowych nagród. Pomysłodawczyni m.in. kampanii #TakdlaRio i Kalendarza Paraolimpijczycy 2015. Aktywistka – w 2018 została jedną z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami, w czerwcu tego samego roku dokonała pierwszego sportowego coming outu.

4.11.2021 | KRAKÓW | SPÓŁDZIELNIA OGNIWO | 19.00

Więcej o spotkaniu na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.