22 kwietnia zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego „The 25% Revolution” i raportu „Ku gospodarce dobrostanu. Budowanie środowiska przyjaznego dla człowieka i natury”. 

Podczas wydarzenia inauguracyjnego głos zabierze wybitna ekonomistka Kate Raworth, twórczyni koncepcji „ekonomii obwarzanka” i autorka książki Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku,  oraz autorzy raportu, Barbara Sennholz-Weinhardt z Oxfam oraz Katy Wiese i Nick Meynen z EEB. 

Raport pojawia się w czasie, gdy instytucje coraz bardziej dostrzegają potrzebę wyjścia poza mitologizowany wskaźnik nieskończonego wzrostu gospodarczego. 

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała na początku tego roku przełomowy dokument, który kwestionuje trwałość „zielonego wzrostu”, stwierdzając, że dobrobyt Europy „nie musi zależeć od wzrostu gospodarczego”. 

Podobnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD, opublikowała w zeszłym roku raport zatytułowany „ Poza wzrostem ”, w którym wezwała do „nowej koncepcji postępu gospodarczego i społecznego”.

Rozwijający się ruch oddolny przyjmuje zasady ekonomii obwarzanka, w tym wiele pionierskich miast, takich jak Amsterdam i Bruksela.

Raport zatytułowany „Ku gospodarce dobrostanu. Budowanie środowiska przyjaznego dla człowieka i natury” empirycznie podkreśla, jak uzależnienie Unii Europejskiej od wzrostu gospodarczego zawodzi. Ten model, nie tylko zapewnia dobrobyt nielicznym, znajdującym się na szczycie piramidy ekonomicznej, ale także niszczy środowisko i napędza globalne ocieplenie.

Raport, który został opracowany przez EEB i Oxfam Germany, przedstawia plan przejścia do gospodarki dobrobytu, która jest zbudowana na trzech głównych filarach, które można określić jako trzy D: demontaż struktur wyzysku, demokratyzacja zarządzania gospodarczego i degradacja gospodarki.

Pokaz internetowy nowego filmu dokumentalnego „The 25% Revolution”, który powstał we współpracy z belgijską organizacją pozarządową Broederlijk Delen. 

„Jak jasno pokazuje ten film, nadszedł czas, aby przekształcić nasze gospodarki, tak aby służyły zdrowiu ludzi i planety oraz umożliwiały nam rozwój w dynamicznej równowadze. Sposób, w jaki to osiągamy, jest egzystencjalną kwestią ekonomiczną naszych czasów ”- mówi Kate Raworth.

 „Potencjał zmian w dzisiejszych czasach jest prawdopodobnie największy od pół wieku” - podkreśla Nick Meynen z EEB. „Globalne niesprawiedliwości z przeszłości i teraźniejszości będą miały konsekwencje, dopóki nie stawimy im czoła”.

Obejrzyj zwiastun: https://vimeo.com/535180405

Obejrzyj film: https://vimeo.com/the25percentrevolution

Więcej o książce tutaj.