Muzeum Sopotu zaprasza w piątek 22 października o godzinie 18.00 na spotkanie z Piotrem M. Majewskim autorem książki „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945". Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Spotkanie z Piotrem M. Majewskim, w ramach cyklu „Bliżej Historii", odbędzie się we wnętrzach Muzeum Sopotu. Rozmowę z autorem poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na spotkanie obowiązują zapisy pod numerem telefonu 58 551 22 66. Nagranie ze spotkania będzie dostępne w terminie późniejszym.

„Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945"

Choć użyte w tytule zdanie przypisywane premierowi utworzonego przez Hitlera Protektoratu Czech i Moraw niemal na pewno nie zostało przez niego wypowiedziane, to znakomicie oddaje dylematy, przed którymi stanęli Czesi pod niemieckim protektoratem, lawirujący między współpracą z III Rzeszą a patriotyzmem. Ujmując rzecz w największym skrócie, to historia ludzi, którzy zdecydowali się dać przeciwnikowi palec, a później przydarzyło im się to, przed czym przestrzega popularne porzekadło.

Książka „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945" ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej. Jest kontynuacją wielokrotnie nagradzanej książki „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" (Finał Nike 2020, Nagroda im. Jerzego Giedroycia, Nagroda Klio 2019).

Więcej informacji o wydarzeniu.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.