Wraz z Starym Teatrem w Krakowie zapraszamy na spotkanie towarzyszące spektaklowi "Książe Niezłomny" Juliusza Słowackiego (z Calderona della Barca) w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Z pomocą książki Marty Justyny Nowickiej („Słowacki wychodzi z szafy”) sprawdzimy, z czego wynikała fascynacja autora postacią Don Fernanda.

Zbadamy też, czym były dla Słowackiego przepisującego Calderona takie pojęcia jak wiara, miłość, cierpienie i co znaczą one dzisiaj dla nas – w życiu i w teatrze. Jak się wobec nich pozycjonujemy? Jakie hierarchie tworzą? Przyjrzymy się obliczom religijnego fanatyzmu, zapytamy umierającego Księcia: Gdzie jest Twój Bóg? Poszukamy nowych okoliczności dla ukradzionego słowa "niezłomność".

Zastanowimy się także nad tym, jak mamy rozumieć gwałtowne zainteresowanie młodych reżyserów i reżyserek dramatem Słowackiego w ostatnich latach – premiery Pawła Świątka w łódzkim Jaraczu w 2015 roku, Michała Telegi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 2021 i teraz Małgorzaty Warsickiej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jakich odpowiedzi szukają w "Księciu Niezłomnym"?

3.12.2022 | KRAKÓW | STARY TEATR | 21.00

Szczegóły spotkania na stronie Starego Teatru.