Kiedy następuje moment, w którym czeski rząd od rozpaczliwej wręcz dbałości o to, by Zachód nie postrzegał go jako kolaboranckiego, przechodzi do wyciągania rąk w hitlerowskim pozdrowieniu?

Piotr M. Majewski i Dariusz Stola z opowieści o Protektoracie Czech i Moraw wydobędą uniwersalne prawdy o okupacji, kolaboracji i utraconej po oddaniu palca dłoni. Spotkanie poprowadzi Estera Flieger.

Estera Flieger: dziennikarka, redaktorka naczelna publicystyki w portalu organizacji pozarządowych ngo.pl, publikowała w „The Guardian”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Newsweeku Historii” i serwisie Notes From Poland.

Prof. Dariusz Stola: jest historykiem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, migracji międzynarodowych i reżimu komunistycznego. Opublikował ponad 150 artykułów naukowych i 10 książek, w tym: Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989 (2010); Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968 (2000); Nadzieja i Zagłada (1995). Zasiada w Komitecie Nauk Historycznych i Komitecie Badań nad Migracjami PAN, a także w radach naukowych kilku instytucji i czasopism w kraju i za granicą. W latach 2014-2019 był dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Prof. Piotr M. Majewski: historyk dziejów najnowszych, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2017 był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odpowiadał za przygotowanie wystawy głównej. Specjalizuje się w historii Czechosłowacji i stosunkach czesko-niemieckich w XX w. Za książkę "Kiedy wybuchnie wojna?" nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Spotkanie transmitowane będzie na żywo na FB Krytyki Politycznej oraz Jasnej 10.

Więcej informacji o wydarzeniu na portalu Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.