17 września (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (Al. Jana Łyska 3, wejście od ul. Przykopa 20)  na spotkanie z Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia".

Spotkanie poprowadzi Natalia Kałuża.

Polska, Górny Śląsk, połowa lat 70. Na początku roku szkolnego okazuje się, że dwie klasy trzeba nagle połączyć w jedną. Co się stało z dziećmi, które nagle zniknęły? Jolanta Król, lekarka z miejscowej przychodni rozpoznaje u nich rzadką i groźną chorobę: ołowicę. Odpowiedzialna za to jest pobliska huta od lat bezkarnie zatruwająca środowisko. Czy jednej lekarce uda się powstrzymać setki zachorowań i nagłośnić problem tuszowany przez miejscowe władze?

Po latach dawny pacjent charyzmatycznej dr Król wraca do tamtej zagadki i zaczyna swoje śledztwo. Co łączy mapę współczesnych patologii z wydarzeniami sprzed lat? Czy ta historia jest już zamknięta i można opowiedzieć do końca historię polskiego Czarnobyla?

__

Michał Jędryka – pedagog, menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej liczby tekstów reklamowych, albumu "Śląsk. Last minute" i poradnika o popkulturze. W "Ołowianych dzieciach" opisał własną historię.