Strefa WolnoSłowa oraz Le Monde diplomatique – edycja polska zapraszają na spotkanie online z Alicją Urbanik-Kopeć, autorką książki "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu". Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz.

Druga połowa XIX wieku na ziemiach polskich, to czas gdy młode kobiety z klas ludowych stały się uczestniczkami i ofiarami wielkiej transformacji społeczno-ekonomicznej. Były robotnicami w wyrastających jak grzyby po deszczu fabrykach, służącymi w domach nowego mieszczaństwa i burżuazji, a wreszcie pracownicami seksualnymi. W każdej z tych ról starały się manifestować swoją podmiotowość i walczyć o sprawczość, w każdej podlegały opresji ekonomicznej, klasowej i seksualnej. Praca seksualna kobiet skupiała w sobie wszystkie aspekty kondycji kobiet z proletariatu czasów intensywnej industrializacji. Dla wielu młodych kobiet stanowiła alternatywę wobec wyniszczającej harówki w przemyśle i niewolnictwa służby domowej, a zarazem była przedmiotem moralnej paniki związanej z chorobami wenerycznymi, kontroli ze strony policji, źródłem mizoginistycznych mitologii, a także dwuznacznych prób emancypacji pracownic seksualnych. Inspiracją dla tematu pierwszego spotkania w IV sezonie Ludowej historii Polski będzie najnowsza książka dr Alicji Urbanik-Kopeć pt. „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu”, która traktuje o pracy seksualnej w na ziemiach polskich w XIX wieku.

Wykład:

dr. Alicja Urbanik-Kopeć (Zakład Historii Nauki PAN)

Prowadzenie:

Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique - edycja polska")

Spotkanie odbywać się będzie na platformie Zoom oraz będzie transmitowane na profilu facebookowym Strefy WolnoSłowej. ✍ Aby otrzymać link do Zooma, należy napisać na adres: [email protected]

Spotkanie transmitowane będzie również na FP Krytyki Politycznej

Więcej o spotkaniu na platformie Facebook.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.