Spółdzielnia Ogniwo oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie z Elżbietą Korolczuk, współautorką (wraz z Agnieszką Graff) książki "Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu". Rozmowę poprowadzi Natalia Rojek.

Gender jest dziś w samym centrum konfliktu politycznego, którego stawkę stanowi przyszłość demokracji. Rosnące wpływy środowisk ultrakonserwatywnych wyprowadziły kobiety i osoby LGBTQ+ na ulice.

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk analizują wzrost znaczenia ruchów antygenderowych oraz ich powiązania z populistyczną prawicą. Przyglądając się masowym mobilizacjom feministycznym w Polsce i na świecie, autorki dowodzą, że skuteczną odpowiedzią ruchów progresywnych na wojnę z gender jest feminizm populistyczny – intersekcjonalny, oddolny, wchodzący w sojusze z innymi grupami marginalizowanymi. Obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które chcą zrozumieć, jak skutecznie stawić opór prawicowej hegemonii.

dr hab. Elżbieta Korolczuk – socjolożka, komentatorka i aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Przez ponad dekadę działała w warszawskiej Manifie. Jest też honorową członkinią Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci” i działa w radzie Fundacji „Akcja Demokracja” oraz Radzie Kobiet przy Prezydencie Warszawy.

Natalia Rojek – studiuje krytykę literacką. Wraz z Kolektywem Podżegaczki wydaje i redaguje feministyczne ziny. Publikowała m.in. w “Stonerze Polskim”, “Szajnie”, “Wakacie”, “Wizjach”, “Popmodernie”, “Dzienniku Teatralnym”, “Krytyce.org”.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki, wstęp wolny, zapraszamy!

1.06.2022 | KRAKÓW | SPÓŁDZIELNIA OGNIWO | 18.00

Więcej szczegółów spotkania na portalu Facebook.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.