Który polityk, żołnierz, pogranicznik zawróci do nudnych koszar, gdy po długich latach dreptania w miejscu nareszcie poczuł moc i władzę? Który myśliwy zrezygnuje z przyjemności z polowania, jaką odczuwa? - pyta Zenon Kruczyński, autor „Ilustrowanego samouczka antymyśliwskiego”, w tekście o murze granicy dla oko.press.

Jeżeli jesteś łanią, łosiem czy sarną – chodzisz po tym niebywałym lesie swoimi zwierzęcymi ścieżkami powykręcanymi tak, aby przemieszczać się w miarę wygodnie. Lecz teraz, wcześniej czy później, napotkasz w swoim leśnym domu drut żyletkowy. Łoś to silne zwierzę, wplątany w drut żyletkowy w odruchu ucieczki od śmiertelnego bólu potrafi przeciągnąć spiralę wiele metrów, zanim z upływu krwi z pociętych tętnic i poszarpanych mięśni osłabnie, położy się i umrze. Widziałem aż za dużo takich filmów nagranych na granicy, przeorujących emocjonalnie człowieka niczym żyletki. (…)

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy człowiekiem, który idzie przez Puszczę Białowieską, podobnie jak to czynią zwierzęta – na ciebie także czeka ułożony w piętrowych zwojach ten sam drut żyletkowy i uzbrojeni ludzie. Dalej – wara! Któż z mundurowych, polujących w lesie na tych ludzi, powściągnie ekscytujące poczucie władzy, sprawczości i mocy? Wszak ten potencjał długo czekał w uśpieniu na żołnierską pobudkę. A istotą każdego potencjału – również zbrojnego czy ekonomicznego jest to, że dąży do skonkretyzowania się i wcielenia w życie niejako sam z siebie. Taka jest natura zjawiska, które nazywamy „potencjałem” – tylko kwestią czasu jest, aż ujawni się w działaniu.

Który polityk, żołnierz, pogranicznik czy ochotnik WOT zawróci do nudnych koszar, gdy po długich latach dreptania w miejscu nareszcie poczuł moc, władzę i stał się uzbrojonym w ostrą amunicję „obrońcą ojczyzny” wspieranym śmigłowcami, dronami i „patriotycznymi” przemowami? (…)

Cały tekst do przeczytania na stronie oko.press.

Książka Zenona Kruczyńskiego do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.