Krakowska premiera książki "Praca emocjonalna". Gościnie: Małochleb, Marchewka, Moskal

Księgarnia Karakter i Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają 6 marca na krakowską premierę książki Rose Hackman "Praca emocjonalna. Jak niewidzialna praca kształtuje nasze życie i jak poznać się na naszej sile?" O książce rozmawiać będą krytyczka i badaczka literatury Paulina Małochleb oraz redaktorka i nauczycielka akademicka, autorka książki "Emil i my", Magdalena Moskal. Rozmowę poprowadzi krytyczka literacka Anna Marchewka. Wstęp wolny.
Rose Hackman przez lata zgłębiała temat pracy emocjonalnej i przeprowadziła wywiady z ponad setką kobiet, śledząc historię tego zjawiska i ujawniając jego najbardziej powszechne formy. Jej książka jest czymś więcej niż tylko dziennikarską analizą problemu – dostarcza narzędzi do tego, by stawić mu czoła i sprawić, by ciężar pracy emocjonalnej nie spoczywał tylko na kobietach.
"Dzieje się to w rodzinie. Od kobiet oczekuje się nieustannego wkładu energii, wysiłku i czasu w budowę przyjemnej atmosfery dla całej grupy – czy to poprzez niewidoczne kształtowanie i przeobrażanie poczucia emocjonalnego „ja”, przynależności i związku z innymi, czy poprzez ciche zajmowanie się niezbędnymi obowiązkami i czynnościami, z których korzysta każdy, ale których nikt nie chce wykonywać. Dzieje się to w związkach. Kobiety zostają przyuczone do zarządzania humorami i nerwami partnerów. Nagminnie przyznają uczuciom, przeżyciom i potrzebom drugiej połowy pierwszeństwo przed własnymi. Dzieje się to w pracy. Kobiety, poza wykonywaniem zadań związanych z faktycznie zajmowanym stanowiskiem, zmuszane są do odgrywania roli matki albo seksbomby dla przyjemności innych, ale rzadko dla jakiejkolwiek korzyści własnej. Dzieje się to na ekranie. Intelekt, moralność i człowieczeństwo bohaterek ocenia się przez pryzmat tego, jakie te kobiety – a właściwie ich ekspresja i prezencja – wywołują w widzach uczucia, a nie tego, co mają do powiedzenia ani czego dokonały. Dzieje się to na ulicy. Od wczesnego dzieciństwa dziewczęta i kobiety słyszą od nieznajomych mężczyzn, że mają się uśmiechać – a przez traumatyzujące doświadczenia, które następują po odmowie uśmiechu, uczą się, że może je czekać kara.
To jest praca emocjonalna: najpierwotniejsze przećwiczenie kobiet i dziewcząt do tego, że przede wszystkim powinny retuszować swoje emocje, aby dogadzać emocjom innych i wynosić je na piedestał" - Rose Hackman, fragment wstępu.
- DATA: 6 marca, godz. 18:00
- MIEJSCE: Księgarnia Karakter, ul Tarłowska 12, 31-102, Kraków
- WSTĘP: wolny
Książce matronują: Feminoteka oraz Fundusz Feministyczny.
Książka należy do serii Impact Books wydanej w ramach współpracy Wydawnictwa Krytyki Politycznej z Impactem - największym wydarzeniem gospodarczo – technologicznym, odbywającym się w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.