"Wysokie Obcasy" doceniły Joannę Ostrowską za jej przełomową książkę "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" - Badania Ostrowskiej są przełomowe. Choć na ­rynku znajdziemy multum książek poświęconych ofiarom zbrodni nazistowskich, to bohaterowie jej książki byli do tej pory zepchnięci w ­zapomnienie, w zawstydzenie.

"Oni" nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o "nich" nie da się już dłużej milczeć. Czytajcie "Onych" Joanny Ostrowskiej.

Maja Staśko, współautorka, książki "Gwałt polski", została doceniona za pomoc ofiarom przemocy seksualnej - W ciągu kilku lat publicznej działalności pomogła setkom, jeśli nie tysiącom dziewczyn, kobiet, chłopaków i osób LGBT+, które nie miały komu opowiedzieć o przemocy seksualnej. Staśko wraz ze swoimi współpracownikami zastępuje struktury państwa, które powinny reagować na przypadki gwałtów, wykorzystywania kobiet w pracy i molestowania seksualnego.

"Gwałt polski" Mai Staśko i Patrycji Wieczorkiewicz to opowieści mieszkanek wsi i mniejszych miejscowości, pracownic fizycznych, bezrobotnych i wielodzietnych matek, osób niepełnoletnich, aktywistek, studentek, ale i kobiet dojrzałych. I choć składające się na książkę teksty poparte są analizą akt sądowych czy rozmowami z rodziną i przyjaciółmi skrzywdzonych, to najważniejsze w nich są narracje ich samych. W historiach tych, choć rożnych, autorki rozpoznają mechanizmy i schematy, które rządzą myśleniem skrzywdzonych, policji, sądów, mediów i społeczeństwa. 

O śmiałych 2022 roku redakcji "Wysokich Obcasów" przeczytacie tutaj.