Jesteśmy społeczeństwem z awansu | Jakubowiak, Różycki, Szcześniak w rozmowie z Majmurkiem
Co mówią nam historie awansu, jakie polityczne stawki niesie ze sobą opowiedzenie jego historii? A może sama kategoria awansu, z wpisaną w nią wertykalną wizją społeczeństwa, wizją "lepszego" i "gorszego" życia wymaga przemyślenia? Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Biurze Projektu: Długa 35, w którym udział weźmie m.in. Magda Szcześniak, autorka książki "Poruszeni".
Można chyba śmiało powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem z awansu. Powojenna industrializacja i urbanizacja, bezpłatna edukacja od przedszkola do uniwersytetu, gierkowska technokratyczna modernizacja, edukacyjny boom lat 90., ekspansja klasy średniej III RP – te kolejne "fale awansu" stworzyły społeczeństwo w znanej nam obecnie formie.
Czy mamy język, by opowiadać o tych wszystkich zmianach? Czy zaczyna się on pojawiać teraz, na fali "zwrotu ludowego"? Jak z problemem awansu radzą dziś sobie w Polsce nauki społeczne, literatura, sztuki wizualne i inne pola produkcji kulturowej? Co mówią nam historie awansu, jakie polityczne stawki niesie ze sobą opowiedzenie jego historii? A może sama kategoria awansu, z wpisaną w nią wertykalną wizją społeczeństwa, wizją "lepszego" i "gorszego" życia wymaga przemyślenia?
Porozmawiamy na ten temat z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki "Hanka. Opowieść o awansie", kulturoznawczynią Magdą Szcześniak, autorką książki "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce", oraz artystą wizualnym Patrykiem Różyckim, którego wystawę "Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem" można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
28.03.2024 | GDAŃSK | DŁUGA 35 | 18.00
Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.