Razem z łódzką Biblioteką Tuvim zapraszamy serdecznie na spotkanie z Janem Mencwelem, autorem książki "Hydrozagadka". Na zawarte w tytule swojej książki "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać" Jan Mencwel udziela odpowiedzi, wspierany przez naukowców i aktywistów, hydrologów i rolników. Rozmowę poprowadzi Dorota Sztyler.

To nie jest zwykły reportaż. Fakty, liczby, ciekawostki poparte są przykładami rozwiązań, które sprawiają, że wobec trwającego Wielkiego Osuszania Polski, które Jan Mencwel opisuje, nie jesteśmy tylko bezradnymi widzami. Bo naturalna i mała retencja wody to jedno z najważniejszych dziś zadań. Zwłaszcza w Łodzi powinniśmy wiedzieć o tym jak najwięcej i zwłaszcza w województwie łódzkim - to bowiem jest liderem postępującego zjawiska pustynnienia kraju.

Na zawarte w tytule swojej książki "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać" Jan Mencwel udziela odpowiedzi, wspierany przez naukowców i aktywistów, hydrologów i rolników. Pokazuje rozwiązania, które są konieczne i które działają - tych realizowanych w innych rejonach planety, tych, których możemy nauczyć się od zwierząt i tych, które zwierzęta i rośliny realizują same, jeśli im nie będziemy przeszkadzać. Bo jak pisze Mencwel: "Człowiek nie ma niczego ujarzmiać – ma tylko nie utrudniać naturalnych procesów".

Poza tym autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą - który nie jest wyodrębnionym, samodzielnym zjawiskiem. Pomaga zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje, ale daje również nadzieję, że można wciąż ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna.

Rozmowę poprowadzi Dorota Sztyler.

12.09.2023 | ŁÓDŹ | BIBLIOTEKA TUVIM | 18.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.