Znamy wyniki pierwszego etapu Konkursu Literackiego Planeta Izabelin 2024, wyróżniającego książki o tematyce ekologicznej! Literacki reportaż "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać", który napisał działacz społeczny i aktywista miejski Jan Mencwel, znajduje się w finałowej piątce! 

Jan Mencwel zabiera nas na wyprawę przez zamglone, błotniste Kurpie sprzed stu lat i na dzikie wesela na tratwach na rozlewiskach Polesia. Brawurowo rozprawia się z mitem budowy polskiej żeglugi śródlądowej i greenwashingiem magnatów kradnących nam wodę. Próbuje też odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie pachnie Polska. Pisze o tym w taki sposób, że czytałam do 5 rano – Cecylia Malik, działaczka ekologiczna.

Autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Rozmawia z naukowcami, aktywistami, rolnikami, czy hydrologami, aby zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje. Opisuje, co dzieje się z wodą, ale przede wszystkim pokazuje, że możliwa jest inna przyszłość. Daje nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna. Więcej informacji o książce znajdziecie tu, a o Konkursie przeczytacie na stronie planetaizabelin.pl.