Czy warto przepisywać stare historie? Wracać i analizować znane wszystkim fakty? W Wydawnictwie Krytyki Politycznej uważamy, że tak. Dlatego mamy dla Was dwie nowe arcyciekawe nowości. O tęczowych propozycjach pod choinkę z Wydawnictwa Krytyki Politycznej rozmawiają Krzysztof Tomasik i Vendula Czabak.

Krzysztof Tomasik: „Kraina baśni…” to są klasyczne, znane nam baśnie przepisane na nowo. Dodano no nich wątki współczesne, kwestie, o których rozmawiamy, kwestie imigranckie, mniejszości seksualnych, biedy, wykluczenia. W ten sposób to jest zrobione, żeby można było z dzieckiem porozmawiać na te tematy, przy okazji lektury coś przegadać, uświadomić. (…) Według mnie, baśń ma przede wszystkim sprawić, żeby młody czytelnik, czytelniczka poznali świat. Dokładnie ta książka to zadanie spełnia. (...)

Krzysztof Tomasik: To co też autorka „Słowackiego…” prezentuje to odniesienie się do tradycji listów romantycznych. Np. w przypadku Chopina, często się właśnie tłumaczy, że specyfika jego listów wynika właśnie z tej tradycji. Autorka tutaj pokazuje na przykładzie innych listów z epoki, że np. filomaci pisali do siebie jednak inaczej niż Słowacki do Krasińskiego. I czasami w tych listach tą homoerotyczność się wyczuwa, a czasami nie. (...)

Cały podcast do wysłuchania na stronie Krytyki Politycznej.

Książki do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.