Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz i Kamila Ferenc w rozmowie z Joanną Gzyrą o prawach osób zgwałconych. 

Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz, autorki książki "Gwałt polski" oraz Kamila Ferenc, prawniczka będą gościniami Joanny Gzyry (Centrum Praw Kobiet) w rozmowie o prawach osób zgwałconych. 

16 marca, wtorek, godz. 18.00, ONLINE

W 2019 roku  polska policja wszczęła około dwa i pół tysiąca postępowań w sprawie zgwałcenia. Tylko w trochę więcej niż połowie z nich stwierdzono przestępstwo, a wykryto ponad tysiąc sto sprawców. Ofiarami w przeważającej części są kobiety. Ile z nich nie zgłasza przestępstwa organom ścigania? Ile nie ma przestrzeni i możliwości, by opowiedzieć o tym, co je spotkało?

Historie Marty, Renaty, Julii, Magdy, Dawida czy Heart, to tak naprawdę historie, w których zawierają się tysiące innych, podobnych. To opowieści mieszkanek wsi i mniejszych miejscowości, pracownic fizycznych, bezrobotnych i wielodzietnych matek, osób niepełnoletnich, aktywistek, studentek, ale i kobiet dojrzałych. I choć składające się na książkę teksty poparte są analizą akt sądowych czy rozmowami z rodziną i przyjaciółmi skrzywdzonych, to najważniejsze w nich są narracje ich samych. W historiach tych, choć rożnych, autorki rozpoznają mechanizmy i schematy, które rządzą myśleniem skrzywdzonych, policji, sądów, mediów i społeczeństwa. 

Więcej o książce tutaj.

Więcej o spotkaniu na stronie fb KP

16.03.2021|ONLINE