Zapraszamy na rozmowę o kulturze gwałtu w Polsce, w której udział wezmą Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz, autorki książki „Gwałt polski”, Agnieszka Błońska, reżyserka spektaklu „Gwałt. Głosy” oraz Magdalena Grabowska, specjalistka w dziedzinie gender studies oraz historii ruchów kobiecych. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna portalu Krytykapolityczna.pl

Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz w „Gwałcie polski” oddają głos osobom zgwałconym. Historie Marty, Renaty, Julii, Magdy, Dawida czy Heart, to tak naprawdę historie, w których zawierają się tysiące innych, podobnych. To opowieści mieszkanek wsi i mniejszych miejscowości, pracownic fizycznych, bezrobotnych i wielodzietnych matek, osób niepełnoletnich, aktywistek, studentek, ale i kobiet dojrzałych. I choć składające się na książkę teksty poparte są analizą akt sądowych czy rozmowami z rodziną i przyjaciółmi skrzywdzonych, to najważniejsze w nich są narracje ich samych. W historiach tych, choć rożnych, autorki rozpoznają mechanizmy i schematy, które rządzą myśleniem skrzywdzonych, policji, sądów, mediów i społeczeństwa.

Więcej o książce tutaj

„Gwałt. Głosy” Agnieszki Błońskiej to teatralny protest wobec powszechnego zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet. To próba zmierzenia się ze złożonością tego problemu, dekonstrukcji potocznego myślenia i zakwestionowania społecznej percepcji. To oddanie głosu tym, które najczęściej nie są pytane: kobietom, które doświadczyły przemocy. Kobietom, które swoim wielogłosem opowiadają o doświadczeniu nieposiadającym narodowości, wieku ani orientacji. O gwałcie. Głosy kobiet przeplatają się tu ze sobą, nawiązując do indywidualnych doświadczeń i odrębnych historii. Historii, które zdarzyły się naprawdę.

Producentem spektaklu jest Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER. Spektakl został przygotowany we współpracy z Teatrem Powszechnym w ramach projektu „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” realizowanego przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Więcej o spektaklu tutaj 


Maja Staśko -  dziennikarka, scenarzystka, aktywistka. Autorka książki "Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?". Współautorka książki „Gwałt polski”. Na co dzień wspiera osoby po doświadczeniu przemocy.

Patrycja Wieczorkiewicz - absolwentka dziennikarstwa na Collegium Civitas i Polskiej Szkoły Reportażu, studentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o przemocy seksualnej, prawach kobiet i mniejszości, polityce miejskiej. Od 2015 roku współpracuje z Krytyką Polityczną. Współautorka książki „Gwałt polski”.

Agnieszka Błońska – reżyserka teatralna pracująca w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, gdzie jest związana z Hall For Cornwall w Truro (Associate Artist), współpracuje też z Theatre Bristol i Newlyn Art Gallery oraz wykłada na wydziale teatralnym i aktorskim w Falmouth University. W 2008 r. była nominowana do brytyjskiej nagrody Arts Foundation dla młodego reżysera. W Polsce jej spektakle można było oglądać w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Komunie//Warszawa i Teatrze Ochoty. W Teatrze Powszechnym wyreżyserowała cztery spektakle: „Gwałt. Głosy”, „Praskie Si-Fi”, „Mefisto” oraz „Diabły”. W swojej pracy zajmuje się tematami tożsamości oraz zmiany społecznej w kontekście narracji osobistej i zbiorowej; używa metod devising (współtworzenia materiału spektaklu wspólnie z występującymi podczas prób) oraz improwizacji. Więcej informacji o reżyserce: http://www.agnieszkablonska.com/.

Dr hab. Magdalena Grabowska – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, doktoryzowała się na Wydziale Women’s and Gender Studies na Uniwersytecie w Rutgers (USA). Wykładowczyni Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy Instytucie Badań Literackich PAN. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER. Uczestniczyła w wielu projektach badawczych dotyczących przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć oraz ruchów kobiecych, m.in.: „Równość standardem dobrego samorządu” (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, 2011-2014), „Mapping the Current Status and Potential of Administrative Sources of Data on Gender-Based Violence in the EU and Croatia” (Europejski Instytut Równości Płci, 2013), „Monitoring stosowania przez polski wymiar sprawiedliwości przepisów prawa antydyskryminacyjnego” (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, 2013). Koordynowała badania w projekcie „Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” (zrealizowanym w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanym ze środków EOG). Wraz z prof. Joanną Regulską, prof. Małgorzatą Fuszarą i dr hab. Joanną Mizielińską jest współautorką książki „Konflikt czy współpraca? Państwo, Unia Europejska i Kobiety” (2009). Autorka książki „Zerwana genealogia. Działalność społeczna i polityczna kobiet po 1945 roku a współczesny polski ruch kobiecy”.

Agnieszka Wiśniewska - redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in. "Kino polskie 

16.02.2021 | 18.00 | ONLINE